březen–říjen: 8.00–19.00 (pokladna do 18:00)
listopad–únor: 9.00–17.00 (pokl. do 16:30)
Otevřeno 365 dní v roce včetně svátků, Vánoc a Nového roku! (DinoPark otevřen pouze od dubna do října). Více zde.
Najdete nás zde.
První nyalou v Plzni byl Mex z Dráždan. Narodil se v roce 2007, přijel jako roční. Od roku 2010 nebyl sám. Nejstarší samice Ina (*1999 ve Dvoře Králové) se v roce 2011 v únoru stala matkou jeho první dcery jménem Indaba. Stádo později rozšířily i dvě samice Lara a Zoe, které se narodily v Beekse Bergen Safari parku v roce 2010 a staly se rovněž matkami. Od roku 2013 mají samostatný výběh. Stádo je již několikagenerační a utěšeně se množí. V roce 2016 jsme u nás nechali dospět samce Mariho, který byl před dvěma lety dovezen z holandského Beekse Bergen Safari Parc. Během roku se nám narodili dva samečkové a dvě samičky. Ze Zoo…
Patří do třídy savci, řádu hlodavci, čeledi dikobrazovití, podčeledi osináci. Osináci mají proti dikobrazům menší a štíhlejší postavu, vetší lysé ušní boltce a delší slabý ocas zakončený štětkou bílých chlupů. Na zadních nohách mají náznak plovacích blan, dobře plavou, šplhají i skáčou. Mívá hmotnost 1,5-4 kg; délku těla do 60 cm, ocásek do 23 cm. Po 100 – 110 dnech březosti mívá 1-4 mláďata. Je rozšířený od Gambie po západní Keňu a jižní Kongo. Jde o pralesní teplomilné zvíře, které se přes den skrývá mezi kořeny stromů, ve skalních dutinách nebo pod břehy řek a potoků. Nevystupuje do nadmořské výšky nad 700m. Zdržuje se v rodinných tlupách o 6-8 jedincích …
Zejména na statku Lüftnerka chová Zoo Plzeň několik plemen ovce domácí. V roce 2020 to jsou šumavka, valaška, skudde, ovce ouesantská nebo cápová. Počet plemen se vyvíjí.My, ovce domácí spolu s kozou domácí patříme mezi méně často adoptované druhy v Zoo Plzeň. Pokud mě chceš podpořit, navštiv sekci Adopce.
Tento severoamerický druh je v Plzni chován od roku 2016 dovozem zvířat z Arnhemu a Prahy. Jiné evropské zoo jej v současnosti nechovají. V Plzni se již rozmnožil a sousedí s dalším vzácným druhem ovce - ovcí aljašskou.
Pavilonek spolu s pandou červenou sdílí (odděleně) pár ovíječů maskovaných. Plzeňská zoo je chová jako jediná v ČR. V expozici vystřídali oviječe skvrnité (filipínské).
Tento krásný hlodavec žije spolu s drápkatými opicemi, kuandu a pásovci v Amazonském pavilonu. Krátce po příchodu v roce 2014 se narodilo první mládě. Před lety chovala plzeňská zoo i paku horskou. Paka nížinná váží až 12 kg. Chová ji necelá dvacítka evropských zoo.
Pandu červenou začala plzeňská zoo chovat v souvislosti s africko-asijskými expozicemi, dotačně podpořenými EU v roce 2010. Výběh se třemi vzrostlými duby leží mezi voliérami irbisů, výběhem velbloudů a nosorožců. Sameček Chigo z Vídně zde žil v letech 2010-2017, samička Czene dorazila z Nizozemí v roce 2014. V roce 2019 se proslavil samec Nepál letním útěkem do lesa směrem k Radčicím.Panda červená je nyní řazena do samostatné čeledi, její jmenovkyně panda velká patří mezi medvědy.Pandu červenou můžeš podpořit i nákupem dárkového poukazu na e-shopu zoo:
V roce 2002 po cca 35 letech obnovila plzeňská zoo chov pásovců, konkrétně druhem pásovec štětinatý. K prvnímu samečkovi (příchod 2002), byla získána samice z Berlína (2004). Dospělé pásovce pokřtil Martin Dejdar na Esmeraldu a Josého Armanda. Mládě narozené 18.8. 2005 obdrželo jméno Pedro; v roce 2011 byla odchována samice. V září (21.9.) 2016 se narodilo celkem 3. odchovávané mládě v Plzni. V ČR je rozmnožili v roce 2016 2 další instituce. Mládě bylo pokřtěno jménem Cyril. V 60. letech chovala plzeňská zoo pásovce devítipásé, v současnosti chová a množí i pásovce kulovitého. Krátce zde byl chován i lenochod dvouprstý ze stejného řádu…
Nejčastěji chovaný druh pekari žije v Plzni od roku 2000, kdy dorazily 2 páry. V historii chovu se pekari opakovaně rozmnožili. Obývají společný výběh s nosály červenými.
Úplně první pelikán bílý se v plzeňské zoo objevil v roce 1961, tedy ještě v Doudlevcích, další 4 v roce 1965. O rok později přibyli i pelikáni kadeřaví. Chov pelikánů byl počátkem 70.let přerušen. První novodobí pelikáni přijeli v roce 1988. Šlo o druh pelikán bílý (v mnoha jazycích pelikán růžový), který je zde chován dosud. Jejich počet se ustálil na 10 kusů. Jsou chováni na volno v tzv. dolním africkém výběhu se zebrami, pštrosy a antilopami; krmí se rybami i si sami aktivně přilovují. Později přibyl i druh pelikán rudohřbetý, ti v létě volně létají s ibisy a kolpíky ve velké voliéře vodních ptáků. Od podzimu (obvykle…
V roce 2010 do naší zoo přibyl pár psů ušatých dovezených z Tanzánie, jde o určený poddruh: Otocyon megalotis virgatus. Psy tohoto východoafrického poddruhu chová plzeňská zoo jako jediná v Evropě, ostatní ch 34 zoo chová jihoafrický poddruh. Vystřídal své starší kolegy neurčeného poddruhu. V roce 2014 slaví premiérová mláďata. Přišla na svět počátkem dubna. Setkat se s nimi můžete ve venkovním výběhu, kde vykukují z mohutných podzemních nor pod balvany, nebo si již hrají na trávě či se sluní. Suché otevřené savany jsou domovem těchto v párech žijících psů. Živí se hlavně termity a jiným hmyzem a drobnými hlodavci, občas i ovocem. Mimo vačnatce mají…
Nejstarší datace přítomnosti plameňáka v zoo v Plzni spadá do října 1965, měli původ v pražské zoo a dále od obchodníka Brinka. Do té doby chovala zahrada spíše ptáky méně náročné na krmení a chov. V roce 1966 jich zde bylo 7. Další byli přivezeni v roce 1970 obchodníkem Sensenem. Šlo o plameňáky chilské a patrně i starosvětské. V roce 1976 přibyl dokonce i plameňák kubánský chycený lidmi v přírodě u Sokolova.První dokonalejší zmínky o chovu plameňáků chilských se datují k roku 1975, kdy se v ZOO Plzeň nacházelo 13 kusů plameňáků. V tomto roce, 1.12. 1975, bylo pořízeno 19 kusů plameňáků, z nichž někteří…
V Plzni je prase savanové (dříve nazývané bradavičnaté) chováno od roku 2010. Původní pár se opakovaně rozmnožil, nyní zde žije mladá samice ze Zoo Kronberg a čeká na nového partnera.
Velkou raritou afrického pavilonu je od roku 2021 pár největší promyky světa - promyky bažinné. Do českých zoo se vrátily po cca 60 letech. V roce 2022 se poprvé rozmnožily. Od roku 2023 využívají venkovní expozici, kde ve vodním příkopě mohou plavat, jako v přírodě.
Jde o šelmičku žijící v párech či samotářsky s denní aktivitou. V plzeňské zoo se pravidelně množí. Samec je zbarven pískově, samice a mláďata jsou tmavé. Žijí v pavilonu Tajemný svět africké noci.
Zoologická a botanická zahrada (Zoo):
Zoo + DinoPark (pouze duben–říjen):
Podrobné vstupné a slevy zde.