březen–říjen: 8.00–19.00 (pokladna do 18:00)
listopad–únor: 9.00–17.00 (pokl. do 16:30)
Otevřeno 365 dní v roce včetně svátků, Vánoc a Nového roku! (DinoPark otevřen pouze od dubna do října). Více zde.
Najdete nás zde.
Tato zajímavá volavka pravidelně hnízdí ve velké voliéře u pokladny zoo, kde je chována její malá kolonie. Zajímavostí je barevná odlišnost mladých ptáků (hnědí) od dospělých - šediví. V Plzni je chován i příbuzný kvakoš rezavý, který obývá Asii a Australskou oblast.
Tento australský pěvec se v plzeňské zoo opakovaně množí. Je známý i jako medosavka. Na jídelníčku má i hmyz a vzácně drobné plazy. Chová jej na 35 evropských zoo (2017).My, drobní ptáci patříme mezi méně často adoptované druhy v Zoo Plzeň. Pokud mě chceš podpořit, navštiv sekci Adopce.
Na jezírku, které obývali v historii například kapybary, nepřeslechnete v sousedství muntžaků prozpěvování páru labutí Bewickových. Někdy je chápana jako samostatný druh, jindy jako poddruh labutě malé.
Tento zástupce řádu vrubozobých z Austrálie je tradičním dlouholetým druhem v Zoo Plzeň. V minulosti se úspěšně množil.
Tento opeřený klenot je k vidění v jedné z expozic v Asijské zahradě. Je to ptáček vážící pouhých 100g. Tento ledňáček vytváří 50 geografických poddruhů. V Evropě jej chová kolem 10 zoo.
V australských expozicích chová plzeňská zoo v posledních letech ledňáky modrokřídlé a ledňáky obrovské (ty vícekrát rozmnožila). Je známý jejich australský název kukabura, který je opisem jejich zpěvu.
Lelkoun, připomínající svým vzhledem sovu, je noční pták s neslyšným letem. Loví z posedu hmyz a hlodavce na zemi. Ve dne nelétá a uniká pozornosti tím, že při ohrožení sedí vzpřímeně a vypadá jako pahýl větve. V plzeňské zoo se množí.
V posledních desetiletích došlo k velkému rozvoji chovu lemura kata v zoologických źahradách. Tento fešák s nápadným pruhovaným ocáskem je známý hlavně dětem díky kreslené filmové sérii a pro většinu lidí je jediným zástupcem lemurů. Kupodivu i on bývá v zoologických zahradách někdy zaměňován za jiné zvíře, mezi našimi návštěvníky jsme zaslechli například označení panda, koala, mýval, skunk, ale i několik dalších. V Evropě jej nyní chová nejméně 350 zoo a institucí, což je dobře, protože všichni lemuři a celá příroda Madagaskaru je velmi silně ohrožená civilizačním postupem. V plzeňské zoo se množí ze všech lemurů nejčastěji a …
V prosinci roku 2022 rozšířil kolekci plzeňské zoo druh zde dosud nikdy nechovaný; lemur korunkatý. Získán byl pár a plzeňská zoo se stala 40. v Evropě, která je chová. Jádrem chovu jsou hlavně francouzské a britské zoologické zahrady. Prvním chovatelem v ČR byla ostravská zoo, plzeňský pár je ale v tuzemsku nyní jediný. Samice narozená v Zoo Avifauna Alphen přijela z holandského Zooparcu Overloon a samec z francouzské zoo Parc des Félins Nesles. K vidění jsou v pavilonu Madagaskar, což je první patro budovy nad prodejnou suvenýrů.
Krásný druh lemura, který chová pouze 7 zoo v Evropě. Patří do příbuzenstva například lemurů rudočelých a lemura hnědého, kteří již v plzeňské zoo žijí dlouhou dobu. Jde o obyvatele pralesů východního Madagaskaru, kde žijí ve skupinách soumračným a nočním způsobem života. Tento lemur může při hmotnosti kolem 2,8 kg měřit i 50 cm, přičemž druhý půlmetr dodá i jeho oháňka. Dožívá se 25 let.
Patří do skupiny takzvaných bambusových lemurů. Žije v okolí jezera Alaotra na Madagaskaru. Dne 8.12. 2016 se v plzeňské zoo narodilo první tuzemské mládě tohoto druhu v Madagaskarském pavilonu. Lemuři rodu Hapalemur nejsou v ČR jinak chováni. Kolekce plzeňské zoo představuje tři formy lemura vari, šest druhů lemurů rodu Eulemur, lemura kata a tři druhy příbuzných maki. Madagaskarský pavilon z roku 2007 je jediný v ČR.Lemura rákosového, kterého více představil Gerald Durrell ve své poslední knize, chová nyní 24 evropských zoo. V Plzni jsou chováni poprvé a jediní v ČR od roku 2008, kdy dorazil první pár. Zvíře velikosti kočky (opravdu je…
Zástupce lemurů rodu Eulemur. Zatímco samec má čelo oranžově červené, samička spíše namodralé. Spolu s lemurem hnědým jeden z nejdéle chovaných lemurů. V pavilonu Madagaskar je nyní chováno 6 druhů tohoto rodu.Další příbuzní lemuři v Plzni:Lemur hnědýLemur rudobřichýLemur límcovýLemur černý (tmavý)Lemur bělohlavý Historie chovu lemurů v Plzni
V letech 2016-2018 odchovala Zoo Plzeň po dlouhých letech celkem 6 lvíčat ze 4 vrhů od 2 samic lva berberského. Odchovy lvíčat se na Lochotíně podařily naposledy v letech 1971 a 1974. Šlo o lvy pustinné, nepatřící ke konkrétnímu určenému poddruhu, odchovány byly samičky Luisa, Lotka a lev Sultán. Od lvic berberských Lekyshy ani Zuoiny se v letech 2002-2015 odchovy nepodařily. Lev berberský (poddruh lva z Maroka, z pohoří Atlas) přežil své vymření díky chovu marockého krále a od 70. let 20. století je chován v několika zoologických zahradách. V ČR se daří jeho chov v olomoucké zoo, odkud pochází plzeňský chovný samec Mates (*2010). Nejvíce byl…
V roce 2019 byl obnoven chov tohoto poddruhu levharta skvrnitého. V minulé etapě (2002-2014) byla odchována 2 mláďata. Jejich expozice se nachází v blízkosti irbisů horských. V ČR je chová ještě liberecká zoo.První levhart se v Plzni objevil již v Doudlevcích v roce 1940 - samice Jiskra. V 70. letech žila v pavilonu samice Carmen. Hlavními úspěchy pavilonu šelem v 80. letech byla trojčata a jedináček černě zbarvených levhartů skvrnitých neboli panterů.Většina národů a jazyků nazývá levharta leopardem. Levhart skvrnitý má větší množství regionálních poddruhů (ras, subspecií), které se nazývají např. levhart mandžuský, perský, jihoafrický atp. Tzv.…
Do Plzně dorazil první samec Mak v roce 1981 ze Zoo Liberec. Sehnat nepříbuznou samici bylo v tehdejších podmínkách takřka nemožné. V roce 1992 obdržel dvě různé partnerky, ale na založení rodiny bylo vzhledem k vysokému věku (18 let) již pozdě. Po Makově úhynu se vedení zoo dlouho nerozmýšlelo a během krátkého období dovezlo 6 nových „wanderáků“. Bohužel se však makakové ve starém pavilonu opic neshodli a trochu to vypadalo jako v písni „Já mám devět kanárů, ty mě nejdou do páru“. Zkrátka opičky žily po dvojicích nebo trojicích a velkou rodinu nešlo utvořit. Proto samice Indra a Kotura odjely zpět do ciziny a byly vytvořeny dva páry Hubert-Eva a …
Zoologická a botanická zahrada (Zoo):
Zoo + DinoPark (pouze duben–říjen):
Podrobné vstupné a slevy zde.