březen–říjen: 8.00–19.00 (pokladna do 18:00)
listopad–únor: 9.00–17.00 (pokl. do 16:30)
Otevřeno 365 dní v roce včetně svátků, Vánoc a Nového roku! (DinoPark otevřen pouze od dubna do října). Více zde.
Najdete nás zde.
Po čtyřech letech se narodilo další šimpanzí mládě koncem roku!Malý samec přišel na svět 28.12. 2023; chovatelsky jde o cenné mládě. Pro matku jde první odchov; samice Mária je ročník 1987; jde o první plzeňské mládě pro samce Siriho (královédvorský odchov); čistokrevné poddruhu šimpanz čego• dosud poslední odchov samice Caila 1.1. 2020 ; (předtím Bamia 2003)• pro mládě je kritický první rok života• ve skupině nyní 1 samec, 4 dospělé samice, malá Caila a mládě• šimpanzi žijí v Plzni s přestávkami od konce roku 1964; v roce byl 2023 modernizován venkovní přírodní výběh z roku 2000 (tehdy poprvé místo páru začala být sestavována větší skupina);• vnitřní…
Samice lva berberského, původem ze Zoo Hannover, přivedla 9. srpna na svět další mláďata; 1 samce a 3 samice; při dnešní kontrole váží již přes 4 kg. Lev berberský je v Plzni chován od roku 2002, množí se od roku 2016; v roce 2022 jim byl modernizován venkovní výběh. Odchovy z Plzně jsou ve Francii, Rakousku nebo Zoo Chleby a Hodonín.Návštěvníci vidí ve venkovním výběhu samce a loňská trojčata, vnitřní expozice s porodním boxem je dočasně nepřístupná.
V neděli 13. srpna se v africké stáji narodila samička africké antilopy, buvolce běločelého. Vzhledem k tomu, že matkou je již čtrnáctiletá samice Myka pocházející z holandského Beekse Bergenu jejíž poslední mládě se narodilo před pěti lety, je toto mládě pro nás malý zázrak.Buvolec běločelý je jihoafrická antilopa žijící v otevřených savanách, dosahující váhy 60-80 kg. Má tmavě hnědou srst v různých odstínech v závislosti na věku a ročním období, a kromě typické bílé lysiny i bílé nohy. Obě pohlaví mají rohy a jen těžko se od sebe dá odlišit. Jejich hlavní potravou je spásání různých druhů trav a bylin. V minulosti byla jejich populace…
Po 13 letech chovu slaví chovatelé první odchovávané mládě u pandy červené. První samec dorazil z Vídně v roce 2010 v souvislosti s novými expozicemi. Jejich výběh se nachází vedle nosorožců, jeřábů a irbisů a venkovní expozici představují zejména tři vzrostlé stromy. Dosud se zde vystřídali 2 samci a 3 různé samice.Rodiči je pár Nepál a Lavinie, mladá samice přišla na svět 12.6. 2023. Nyní váží 1 kg. A zatím trvale zůstává v úkrytu. Návštěvníci si tak musejí ještě nějakou dobu počkat, zatím ji nespatří a zoologové a chovatelé tak žádají o trpělivost a klid u výběhu. Během podzimu si ji nejen dostatečně užijí ve výběhu,…
Prvoodchov scinků smaragdových (Lamprolepis smaragdina) v Zoo PlzeňJedním z nejhezčích druhů denních scinků, obývající tropické lesy jihovýchodní Asie, jsou dasie smaragdové (Lamprolepis smaragdina). Dorůstají délky okolo 25 cm a zbarvení, jak vypovídá druhový název, je smaragdově zelené. Pohlavní dimorfizmus (rozdílnost) je např. v zesílení ocasu, nebo oranžové zvětšené šupiny na zadních nohou u samců oproti samicím.Naše zoologická zahrada získala, po přestávce v předchozím chovu, v roce 2019 dvě mláďata, která byla původně umístěna v jednom z menších terárií v expozici Filipíny. Když dospěla, byla umístěna do většího terária, naproti krokodýlům…
Návštěvu plzeňské zoo obohacuje o prázdninách 2023 expozice s mláďaty dvou druhů středomořských suchozemských želv . Je zde k vidění 9 několikaměsíčních želv vroubených a hned 19 želv zelenavých. Obývají venkovní přírodní terárium po levé straně expozice z roku 2014. Ve dalších částech skleníku je k vidění několik skupin dospělých želv týchž druhů, ale také vodní želvy a rostliny mediteránu.
V roce 2023 se narodila dvojčata lemura límcovéhoJsou narozena 25. 4.,a chovatelky jim říkají Charlotta a Pepino. Matka Julča (11let) – přišla do Plzně v roce 2019 z Berlína. Otec Ondra (10let) je plzeňský odchov. Tento druh je v Zoo Plzeň chován od roku 2009, probíhající odchov dvojčat je raritou. Chová je pouze 10 zoo v Evropě, z toho 4 v ČR. Ke spatření jsou ve venkovní expozici nejblíže k restauraci Kiboko na severozápadě budovy madagaskarského pavilonu, vnitřní ubikaci mají v zákulisí. Oblíbenou pochoutkou je pro ně jablko. Dosahují hmotnosti do 2,8 kg. Patří mezi lemury východního Madagaskaru. Jsou ohrožení (patří do kategorie EN = endangered podle…
Pozornému návštěvníkovi neuniknou přírůstky u primátů nebo kopytníků
V roce 2023 dochází k řadě úspěšných odchovů v pavilonu Madagaskar. Dvě samice lemura kata odchovávají své potomky, dále spatříte mláďata lemurů rákosových, rudobřichých nebo hnědých. Dvojčata potom mají lemuři límcoví. Zajímavostí je i seznamování se lemurů korunkatých s venkovním ostrovem.
V roce 2023 se narodila trojčata rysů červených (2. května), jde již o 5. odchov současného chovného páru, v posledních letech jsou odchovy pravidelné. Mláďata jsou zatím s matkou ve vnitřní expozici, návštěvníci je tak nyní spatří pouze tehdy, pokud se oknem ubikace rysata seznamují s okolním světem. V průběhu léta se zařadí mezi vděčné cíle pohledů návštěvníků a objektivů fotografů. Fotografie pochází z čipování a odčervení, které proběhlo 12. června. Expozice pro rysy červené a kanadské byly otevřeny v roce 2006; poprvé došlo k rozmnožení v roce 2007. Expozice amerických rysů se nachází při cestě kolem výběhu lam do horní části areálu Zoo…
Zdárného odchovu se teraristé dočkali po dlouhých 15 letech Příběh začíná v roce 2008, kdy jsme v Tropickém pavilonu Zoologické a botanické zahrady města Plzně přivítali nově příchozí pár stromových agam Lophosaurus dilophus. Relativně velcí ještěři s nápadně zvětšeným hrdlem a šupinami tvořícími hřeben táhnoucí se od hlavy až po ocas pocházejí z druhého největšího ostrova světa, Nové Guiney. Vyskytují se ale rovněž na několika dalších přilehlých ostrovech a souostroví, a to převážně v tropických deštných lesích do nadmořské výšky 800 m n. m.Ze získaného páru ovšem krátce po příjezdu uhynula…
V roce 2020 začala plzeňská zoo chovat v rámci spolupráce zejména českých a slovenských zoo ohroženou zebru bezhřívou. Název této formy vznikl od jevu, kdy ve 2-3 letech se hříva dospívajících zeber zredukuje, u samců může až vymizet.Pouze 11 evropských zoo chová kolem 40 těchto zeber! V současnosti jde podle dostupných informací o nejohroženější poddruh zebry stepní, kde populace v národních parcích nepřesahuje 300 kusů.Mláďata se v Plzni narodila v roce 2021 i 2022, ale nebyla odchována; letošní dvě samice jsou tak prvním odchovem zeber bezhřívých v Plzni! Samice pracovně pojmenovaná Tanisha (ve svahilštině znamená narozená v pondělí) se…
V uplynulých dnech rozšířila kolekci plzeňské zoo mladá samice irbise horského (aka levharta sněžného) Mira. Narodila se v Zoo Lipsko 25.8. 2021 a je vnučkou letitého plzeňského páru Nanschan a Jamila.Návštěvníci ji už mohou spatřit, jak poznává svou novou expozici.První irbisi dorazili do Plzně z Tierparku v Berlíně na sklonku listopadu roku 2004. Samci Makan a Nanschan, kteří se narodili se v květnu 2004. Nanschan žije v Plzni dosud. Mláďata byla v Plzni odchována dosud třikrát.Foto: K. MisíkováPublikováno 9.5.2023
Mládě lemura rudobřichécho a jarní babyboom u lemurů v PlzniV sobotu 8. dubna přišlo na svět další mládě lemura rudobřichého v pavilonu Madagaskar. Pohlaví zatím není známo. Na tento přírůstek jsme čekali 7 let. Chov lemurů rudobřichých v Plzni začal v roce 2009 příchodem samce z Ostravy, o rok později jej doplnila samice z francouzské zoo Mulhouse, která zde žije dodnes. Spolu měli 3 potomky, odchována byla samice z roku 2014 a samec z roku 2016.V roce 2022 dorazil pro chovnou samici nový partner z Paříže a spojeni byli v srpnu. V Evropě je chová něco málo přes 50 zoo, v ČR má tradici ostravská zoo. Návštěvníci…
Hlavec plochý Platysternon megacephalum je druh želvy žijící v horských potocích Číny, Kambodže, Laosu, Myanmaru, Thajska a Vietnamu. Hlavec má tělo zploštělého tvaru, což je dáno prostředím prudce tekoucích bystřin. Krunýř je dlouhý okolo 20 cm. Jeho velká hlava se nevejde pod krunýř a je proto kryta zvláštním kostěným štítem. Také má hákovitou horní čelist s jejíž pomocí může rozbíjet pevné schránky korýšů a měkkýšů, kteří jsou jeho hlavní potravou. Tento jakýsi zobák, stejně tak jako silné drápy a dlouhý silný ocas, mu pomáhají přidržovat se kamenů a plazit se tak proti silnému proudu. Je však těžkopádný plavec.Naše zoo má tento druh v chovu už od roku 2001 …
Zoologická a botanická zahrada (Zoo):
Zoo + DinoPark (pouze duben–říjen):
Podrobné vstupné a slevy zde.